4 – 28 czerwca 2017 r. – dziedziniec Centrum idei „Ku Demokracji”

Multimedialna ekspozycja ukazująca historię, kulturę i życie codzienne Polaków pochodzenia ormiańskiego i Ormian żyjących w Polsce, którzy kultywują swoje zwyczaje z dala od rodzimego kraju. Wystawa została przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Na ekspozycji wykorzystano fotografie archiwalne i współczesne, wspomnienia Ormian, fragmenty filmów oraz muzykę ormiańską. Oryginalna aranżacja autorstwa pracowni Kłaput Project przywodzi na myśl wnętrze ormiańskiego kościoła. Wkraczamy w fascynujący świat wierzeń i tradycji narodu o wielowiekowej historii i bogatej kulturze. Historia przeplata się ze współczesnością – młodsze pokolenia opowiadają o przodkach.

Na wystawie można też zobaczyć sceny z życia mniejszości ormiańskiej, m.in. ceremonię zaślubin w ormiańskiej katedrze we Lwowie z okresu międzywojnia, krótkie współczesne filmy dokumentalne z wypowiedziami Ormian, w których odpowiadają na pytanie o ormiańską tożsamość, oraz blisko 100 portretów fotograficznych wykonanych przez Zbigniewa Kordysa, zawodowego fotografa ormiańskiego pochodzenia.

Ekspozycję uzupełniają informacje o Armenii i historii Ormian w Polsce (Kalendarium Z historii Ormian w Polsce do 1945 roku). Całości towarzyszy muzyka zespołu Armenian Navy Band.

Galeria pozostałych zdjęć…